Home

Samekniv auktion

Get Package Tracking Details with My Package Tracking App Download. Easy To Use. Manage Online Shopping. Track Efficiently. Multiple Carriers samekniv - Sök bland pågående auktioner hos hundratals auktionshus. Barnebys samlar alla auktioner på ett ställe. Antikviteter, möbler, konst, design och mycket mer Stockholms Auktionsverk Online 354733. ERIK FANKKI, samekniv, helhornskniv, eget blad, signerad slida och skaft i gravera

Enter Your Tracking Number - Track Your Packages Onlin

Samekniv - Auktion - Alla auktioner på Barnebys

Vanligtvis kan du söka anonymt på vår webbplats, online.auktionsverket.se. När du besöker vår hemsida samlar vi dock automatiskt in information om dig med hjälp av cookies Netauktion 2. maj 2018. Gå direkte til auktionen. Auktionen er slut. Svend Skipper: Firepersoners sofa, 1960erne. Rødligt knapsyet læder. Mørkbejdsede ben Samekniv med skæfte af rensdyr og skede af rensdyr og læder. L. 27,5 cm. Tilladelse kræves. Hammerslag: 400 DKK. Auktionen er slut. B&O: Et par højttalere mrk. EVA'S CABIN STYLE 3 Fall in love with wood. There's no need to decorate a timber building when the colours and texture of wood are so lovely. Eva also chooses wooden kitchen

Denna pin hittades av Fine Little Day. Hitta (och spara!) dina egna pins på Pinterest Bjud på auktion idag. Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse. Om du fortsätter använda webbplatsen samtycker du till detta

Auktion Fredag 28 september från kl 14.30 vapen bl a flintlåspistoler & värjor, samekniv, förgyllt staffli rokokostil, allmogeskrin 1700-tal, smideskandelaber. Denna auktion innehåller hela 411 objekt inom olika kategorier vilket gör detta till vår största & mest omfattande auktion hittills. Auktionen avslutas idag 2018-08-31 mellan kl 16:00-23:00. Du kan redan nu besöka vår hemsida för att granska alla objekt, ställa fler frågor eller lägga ditt bud While it is no longer used for religious rituals, the Sami ceremonial drum is still central at e.g. protest marches and political events. Christian missionaries tried to banish the sami religion and shaman rites, including a ban on drums Här hänger en liten, liten samekniv på mitt lilla väggskåp som just nu innehåller små saker som jag tycker om. Den kommer från min sambos sida. Det var hans pappa och eller framförallt hans farmor som hade någon samhörighet med Norrland Höjd 17,5cm och 9cm, Huvudet på den stora är limma

K?p och s?lj p? auktion & till fast pris p? Tradera.com - Nya auktioner idag! St?ng meny Logga in Bli medlem Hem Skapa annons Kategorier Sparade s?kningar Varukorg Kundservice Varukorgen ?r tom | Hj?lpsidor Hej Beskrivelse: Samling knivar, bl.a. Helle, Norge. Samling knivar bestående av; 'Lapplandskniven, Helle, Norge, skaft i masurbjörk, slida i läder med präglad dekor med varg och ren. total L: 34 cm. Kniv med skaft och slida i masurbjörk, märkt O-fors, total L: 22 cm. Kniv med jakarandaskaft, Frosts, Mora, skador på knivbladet, slida i läder, total L: 25 cm. Kniv med skaft och slida i. Handgjorda Knivar Auktion. Samekniv av Jon Tomas Utsi från Porjus på Tradera.com - Knivar från. Yleski. Handmade knives

Sökhjälp. Här kan du söka bland aktuella objekt, efter kategori eller filtrera ut varor som klubbas på en specialauktion. Antingen kan du söka i frisöksrutan på ord eller objektsnummer, eller välja någon av auktionerna eller kategorierna i listan till vänster Om Auktionet. Vi på Auktion 1 AB erbjuder onlineauktioner via internet på vår auktionsportal. Vår auktionstjänst möjliggör på ett enkelt och tryggt sätt att privatpersoner och företag kan göra enkla och trygga köp same - Sök bland pågående auktioner hos hundratals auktionshus. Barnebys samlar alla auktioner på ett ställe. Antikviteter, möbler, konst, design och mycket mer SAMEKNIV Knut Sunna, 1900-tal. Ludwig Mies van der Rohe für Knoll International, Gestell, Sessel / Lounge Chair, Modell 'Barcelona Chair Relax', Edelstahl und Leder Göran Emil Folcker, född den 6 november 1920 i Stockholm, död den 3 december 2000 i Vaxholm, [1] var en svensk konstnär och systerson till Carl Milles.. Biografi. Folcker var son till politikern Jonas Fredrik Folcker och Eivor Olga Augusta (född Milles)

H.C. 37x47cm, ett blad något vågigt Paolo Boni, blandteknik 1973 47x59cm samt A. Smoezynski, 2st litos 35x35 och 11x11cm, plexiglas med repor John Wipp, lito, 146/150 44x35cm, Inger Kihlman, etsning, E.T 11x12cm samt Bengt Böckman, lito, 123/125 52x63cm Parti bl.a. äldre tomteljusstake, en ljushållare med skada, kopparhink, nysilverbricka. Köp online Samekniv Lappkniv (347687022) Knivar från Skandinavien ᐈ Skick: Begagnad Utropspris 500 kr Auktion • Tradera.co

Bodil Ekdahl heter jag och mina intressen är inredning & gamla fina saker. Jag går så ofta jag kan på loppis & auktion och köper på mig en del. Ser du något du tycker om så kanske det är till salu.. Camo populær Nr.10 80mm spinnehjul i den sjældne æske hjulet er mint 284. Kæmpe stort meget gammel Dam blink i original æske blinket er ca. 20cm langt et meget sjælden lot 285. Et gammelt G h v spiralblink, den store model, 13cm, langt god stand 286. Samekniv til jagt og fiskeri, skæfte i horn og masurbirk, skede i læder og rensdyrben 287 HTML title tags appear in browser tabs, bookmarks and in search results. It looks like your title tag is a little outside the ideal length. Since they are one of the most important on-page SEO elements you should make your title tags between 20 and 70 characters including spaces (200 - 569 pixels) Köp online Samekniv Lappkniv (347686743) Knivar från Skandinavien ᐈ Skick: Begagnad Utropspris 500 kr Auktion • Tradera.co

Køb usigneret fra handlere du kan stole på. 444 stk. ialt

Auktion Samekniv Stockholms Auktionsverk Online 35473

Samekniv Erik Tuolja Auktionsnr 534874 . Beskrivning ERIK TUOLJA (1915-78), kniv, signerad ET, med slida i benarbete, längd ca 24 cm . Kategorier Etnografica, Vapen. Silver. På Tema silver söker vi svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver från bland annat Georg Jensen, Gustaf Möllenborg, Sigurd Persson, Atelier Borgila, Wiwen Nilsson, K Andersson och CG Hallberg med flera: Ljusstakar och kandelabrar, m.. Samekniv og Kåsa af Tore Sunna, Renknogle, renskind, birkrod og lamineret stål, 44 år gl., Dette er et enestående sæt bestående af kniv og Kåsa udført af en af Sveriges absolut mest betydelige samekunstnere, Tore Sunna (1942 - 2006)

SAMEKNIV, Per-Erik Nilsson, signerad PN, 1900-tal

  1. Uppsala Auktionskammare är ett av Nordens ledande auktionshus och det enda auktionshus som endast bedriver Kvalitetsauktioner. Konst, design & antikviteter
  2. Stockholms Auktionsverk Online 458309. SAMEKNIV, Nils Larsson Huuva, slida i graverat renhorn och läder, skaft i renhorn med färgade mellanlägg, längd 2
  3. Internetauktioner varje dag, året runt! Sikö Auktioner är ett etablerat auktionshus med bas i Skåne som förmedlar auktioner för både privatpersoner och företag
  4. Auktion Vettinge 7 mars kl 18:00. 1. Plåtskylt Borgward Service 40-50 tal 2. Emaljskylt Lalieux. Visa. 3. Eric Cederberg gouache och Hardy Strid akvarell 4. 3 st.

Köp & sälj online, begagnat & nytt, auktion & fast pri

  1. Välkomna till auktionskammaren Kungsbacka! Nästa auktion: ANNANDAG PÅSK TID: . Visning auktionsdagen kl. 11.00. Hjärtligt välkomna
  2. Äldre samekniv med bra känsla, 1932, 18 cm hela. 3150 SEK : Lars Nilsson Ruong (1879-1920), 14,5 - 17,5 cm. 6000 SEK: Storkniv av Esse Poggats, en av mästarna, 31 cm. 11400 SEK : Ovanlig kniv i flera olika stilar men ändå lite Malåstil. En liknande såldes 2011, titta under sameknivar 2012 eller tryck här
  3. Karstens Antik: Johannes Hansen Bronze Figur af Siddende Pige Bronze Siddende pige af Johannes Hansen27 x 24 cm Signeret JH Billedhuggeren Johannes Hansen, var fra 1953-70 var kunstnerisk leder på Knabstru

1249 kr Finns i lager Bagaren och Kocken: Robert Welch Signature Knivset i knivblock med 4 st knivar och sa Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's. höjd: 7 + kåsa, rot, signerad, Jemt Olov, Holen. Logga in för att se pris. Läs mer om Samekniv; Relaterad Vesslans Verktyg AB Bygatan 9 795 35 RÄTTVIK SWEDEN E-post: info@vesslansverktyg.se Försäljning: Vesa Alalauri Mobil: 076-402 67 71 Försäljning & kontor: Anna-Stina Andersso

PER HENRIK SIMMA Samekniv, signerad Per Simma samt - auktionstipset

Finnish knives at Market _____ a knife have many different names and models, depend which part of Finland it's made. This model knives can cooled as 'helapää puukko', lapinpuukko or Lapinleuku (if it have som metal decoration on the top), Unna-niibas (smaller as Lapinleuku) Tommi-puukko (when the metal part is thin and long) or Kainuunpuukko, Vöyrin puukko, Rautalammin puukko 3: Samekniv, helhorn med detaljer i masur, glödristad, dekor, sign ET för Erik Tuolja, Porjus (1915-78), tot l 21 cm. Slagpris: 60 My Pexto drawknife started to get a rounded bevel, so I thought I would share how I reset drawknifes on my Tormek and do a hollow grind. I use the platform jig with a piece of wood clamped to it, and that I hold the knife against while slowly dragging it left to right so I get a consistent grind along the whole edge

Gamlä grejôr • • • • På temat återbruk. Idag är det ju faktiskt en sådan allmän klädbytardag, ut och fynda, eller gör er av med en hög för bövelen...Ja när vi säger att vi snaaart ska få flytta in i affär'n 455. Champagnekylare i mässing med lock dekorerad med svenska 1600,1700 och 1800 tals myn Samekniv, måste vara tung att bära med all tenninlägning. 19,5 cm hela. 410 kr: Nils Nilsson Skum, 23 cm hela. 10500 kr : Ovanlig Skum, märkt 20.8.1902 NN Skum. medel satsas för att lindra nöden. En viktig del av hjälparbetet består i inköp av slöjd, som säljs på auktion varefter intäkterna används till nya inköp; allt för att framkalla arbeten och på samma gång understödja de nödställda, vilket dubbla ändamål över förväntan ernåddes Et gammelt G h v spiralblink, den store model, 13cm, langt god stand 286. Samekniv til jagt og fiskeri, skæfte i horn og masurbirk, skede i læder og rensdyrben 287. ny Sjælden bog Cafe d`Atlantide privattryk i 350 stk af Preben Torp Flyleaves er som 288

101 bästa bilderna på Sameknivar Cold steel, Knifes och Knive

  1. Vi vill sprida kunskap om den samiska kulturen på många olika sätt. Vårt företag Risfjells Sameslöjd utgörs av vår butik där du kan köpa äkta sameslöjd, vårt galleri och museum med egna samiska samlingar, guidningar och hemma-hos-besök med kulturevenemang
  2. Halvhornskniv av Per Erik Nilsson från Luleå. Kniv i melerat fällhorn av ren med polerat kolstålsblad av Leif Carlsson från Tandsbyn. Slida i melerat renh
  3. Machines & equipment from insolvencies. Find out more now & buy at a good price
  4. Find Tracking Updates, Delivery Status and Location Information. Free Tool

Björnssons Auktionskammare auktion var tredje vecka. Kom i kontakt med oss Björnssons Auktionskammare Nöbbelövsvägen 100 226 60 Lun Björnssons Auktionskammare auktion var tredje vecka. Nr: 104 Klubbat: 850 kr . Scrollweight, Kina 1800-tal, sten med ristad dekor av drake som jagar den heliga juvelen, L10,5cm B6cm H2,5cm, små nagg och slitag..

SAMEKNIV, Anders Fankki

  1. Veckoauktion söndag 24 februari, 11:00. STOR auktion med massor av bra gods från hela Gotland. Visning Lördag 13.00-15.00 Mera bilder kommer. obs alla mått på konsten är inklusive ram
  2. Vapen/Medaljer på Stockholms Auktionsverk Online. Visning och budgivning på nätet 24 timmar om dygnet
  3. Thore Sunna Samekniv Helhorn. Kiruna, Samearbete, Helhornskniv med stiliserad dekor, Stålblad signerat TS. Auktion avslutad! 10 December 2017 22:48
  4. a huggar modeller vartefter till en början så blir det bara bladmodellerna. Men efterhand som jag blir klar med färdiga så lägger jag ut en bild på den
  5. dre allroundkniven har ett knivblad på 77mm i kolstål och är smidig att använda till dom flesta ändamål

SAMEKNIVAR, 2st, en med signatur, 1900-tal

Välgjorda knivar tillverkad i finaste masurbjörk, renhorn och rostfritt stål. Missa dessutom inte vårt exklusiva utbud av knivar, jaktknivar, fiskeknivar och filéknivar i vår webshop Du kan enkelt köpa föremål och antikviteter hos oss. Vi säljer alla våra varor på nätauktion via marknadsplatsen Auctionet.com. Visning sker i våra lokaler på Malmgatan 5 i Norrköping

En samekniv för 30 000 kronor. Kan den hitta en köpare? Ja, på Jokkmokks marknad är allt möjligt. Erik Fankki, konsthantverkare från Kaitum, är en av utställarna vid Ájtte . Ok Cultur.nu är sedan länge en favoritsajt oerhört bra. TS har jag nu fått tips om skall vara Tage Sköldebjer :-) slöjdat allt möjligt från 60-talet till tidigt 80-tal Ursprunglingen från Rönäd - Tärnsby Född 193

Samekniv av Anders Sunna Lauritz

  1. morfar, som köpt kniven under nån av sina turer i fjällen. Jag fick även en sölja som han hade köpt i samband med kniven. Jag undrar om någon har en aning om vem som har gjort kniven, eller söljan. Finns ingen signatur på söljan däremot står det PL om jag läser rätt på kniven. Bifogar.
  2. SAMEKNIV AV JON PÅLSSON FANKKI Kaitum, halvhornskniv signerad JPF och daterad 1912. Total längd ca 26,5, längd endast kniv 21 cm
  3. Hittade inte annonsen Några orsaker: Varan är redan såld och/eller annonsören har tagit bort annonsen. Kontrollera länken. Om du klickade på länken i ett mejl, kontrollera att länken inte kapats
  4. Samekniv. Samekniv. Postat 5 juli, 2017 5 juli, 2017 Full storlek 640 × 640 Inläggsnavigering. Publicerat i AUKTION ÅKERÖ, Rådmansö, onsdag 19 juli kl 15.00
  5. SAMEKNIV Per-Erik Nilsson, 1900-tal. Peter J. Lassen. Fem Montana moduler i blålakeret mdf og bøg. Bestående af fire skabsmoduler, bag hvilke hylder, samt et skuffemodul

vi har knivarna du behöver, allt från svampkniv,jakt och fiske till stor samekniv.allt från den nordiska taigan Om mig. Jag heter Fredrik Prost samisk konsthantverkare från Viikusjärvi, en by inom Vittangi sameby i nordligaste Sverige. Jag bor i Kiruna där jag också har min verkstad På denna fullmatade auktion hittar du ett flertal ovanliga verk av den stora svenska konstnären Bengt Lindström 1925-2008. Allt från den stora oljemålningen Kvälls Besökare (Les Visiteurs Du Soir) till en mindre oljemålning, Akryl, Linoleumsnitt, Litografier & skulpturer

Site title of www.tradera.se is Köp och sälj på auktion & till fast pris på Tradera.com - Nya auktioner idag!. IP is 82.99.18.161 with 1110 ms speed. World ranking 5315 altough the site value is $422 184 Vi tar hjälp av cookies för att tillhandahålla våra tjänster. Genom att använda våra tjänster godkänner du att vi använder cookies. Läs mer Jag förstår Ja Som Norrlands första webbaserade auktionshus presenterar vi stolt vår andra exklusiva auktion i Augusti! Denna auktion innehåller hela 410 objekt inom olika kategorier vilket gör detta till vår största & mest omfattande auktion hittills. Auktionen avslutas Fredagen 2018-08-31 mellan kl 16:00-23:00 Välkommen till Västerviks Auktionsbyrå AB och auktionshallen i Björnsholm, Björnsholmsv.18, auktioner i trevlig miljö AUKTION i TÖVSÄTTER, FORSA Söndag 9/7 m.b. kl. 12.00 visn. 11.00 då vi säljer bohaget från Aina o Arne Kring Hudiksvall: C. Malmsten skåp o bord,..

www.tradera.com . www.tradera.com estimated value : $ 335400 Site Title : Köp och sälj på auktion & till fast pris på Tradera.com - Nya auktioner idag! Description : På Tradera hittar du allt från senaste hemelektroniken till vintage-kläder och resor Cookie-inställningar på denna webbplats är inställda på Tillåt cookies, vi använder bl.a. cookies för köprutinen i Woocommerce. Om du fortsätter att använda denna webbplats utan att ändra inställningarna för cookies eller om du klickar på Acceptera (in English: Accept Cookies) så samtycker du till detta Veckoauktion söndag 10 juni, 11:00. Söndag 10e Juni. Veckoauktion med massor av spännande gods från hela Gotland. Här visas bara ett litet utbud. Hallen är fullproppad AUKTION ÅKERÖ, Rådmansö, onsdag 19 juli kl 15.00 Visning från kl 14.00. Bl a bokhylla B Fridhagen 1960-tal, ugnslucka Husqvarna nr 1, sättugnsplattor från Sundsvallstrakten 1800-tal, block, kopparbehållare, leksaksdjur

Transport Om kunder så önskar skickar vi inköpt auktionsgods som brev eller paket. För att vi ska kunna sköta ert ärende snabbare ber vi er att kontakta oss via e-post om önskemål av frakt, vi återkommer sedan med pris på frakten Erik Fankki - Kaitum 6, 98204 Skaulo, Norrbottens Län, Sweden - Har fått 4.9 baserat på 10 recensioner Så vackert hantverk - tack för perfekt leverans Utrop: Beskrivning: Slutpris: 1: Kaffekoppar 6 st, fat 12 st, assietter 6 st sockerskål, ljusstakar 1 par. Sanssouci: Klubbat pris: 500: 2: Figurin Royal Copenhage - Jag var rik, vår renhage var full, och min gumma var rund som jag. Så kommenterade Nils Nilsson Skum en av sina bilder på en renhjord. Nils Nilsson Skum dog den 27 december 1951, 78 år gammal. Han lämnade efter sig ett stor

Samekniv - Sveriges bästa priser och sortimen

Auktion på Kvarndala den 24 juli kl 12, visning från kl 11. Auktion på Kvarndala den 24 juli kl 12, visning från kl 11. Alla objekt säljs i befintligt skick. Betalning vid klubbslag; kontant, swish eller kort. 1 Gungstol vit med mönster och tillhörande broderad . Läs me 637033 - SAMEKNIV, troligen Kniv-Elis Bergström, 1900-talets första hälft, längd ca 23 cm Utrop: 2 000 SEK Auktion 2019-04-23 20:42:00 Till auktionen av föremalet. 637033 - Samekniv troligen Kniv-Elis Bergström - Stockholms Auktionsverk Onlin Här är en riktigt fin dubbelkniv. En stor huggare med ett blad på 210 mm. Den mindre kniven har 76 mm blad. Ofta när det är dubbelkniv så brukar den lilla kniven vara mycket liten men denna är i no

Lohi, köngäs ja aurinko 1. sija vuoden 2015 SM-puukonrakennuksen Leuku-sarjassa. Salmon, steep and the sun 1st place in the Finnish. Scrimshaw är konsten att göra ett mönster eller motiv på bl.a. horn med hjälp av nålar och sticklar. I fortsättningen kallar jag det hornstick, eftersom jag är hjärtligt trött på amerikaniseringen av vårt språk, och eftersom jag tycker det är en adekvat benämning Marmor är ett mycket vackert material som återkommer i antikviteter. Det kan vara på bänkar, fönsterbrädor, detaljer i föremål eller rentav byster och skulpturer gjorda helt i marmor. Nedan följer tips på hur du kan göra rent dem utan att skada. (Tips hämtat ut tidningen Antik & Auktion nr 11, 2009

populär: